L-karnityna – dla lepszych efektów

Suplementy diety zawierające L-karnitynę cieszą się popularnością wśród odchudzających. Sporo osób sięga po nie, choć nie zna działania tej substancji. Przybliżmy nieco L-karnitynę i wyjaśnijmy, na czym polega jej moc.
L-karnityna ulega syntezie w wątrobie, mózgu i nerkach przy udziale witamin C, B6, PP oraz żelaza. Może zostać dostarczona do organizmu człowieka z pożywieniem, głównie z mięsem, mlekiem i jego przetworami oraz rybami. Suplementacja L-karnityny zalecana jest osobom, które ciężko pracują fizycznie, prowadzą wzmożone treningi sportowe, a także wegetarianom. Produkty pochodzenia roślinnego nie są w stanie zapewnić dziennego zapotrzebowania na L-karnitynę.
L-karnityna odpowiada za przekształcanie pożywienia w energię. Wspomaga transport łańcuchów kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie ulegają utlenieniu. Sprawia, że zgromadzone zapasy tłuszczu zostają zużyte podczas treningów jak paliwo i zapobiega ponownemu gromadzeniu się tłuszczu. Nie działa tak szybko jak termogeniki, ale jest dużo bezpieczniejsza.