L-karnityna – mity i prawda

Obecna w reklamach, w herbatach i napojach L-karnityna to substancja, która nie bez przyczyny była okrzyknięta sposobem na odchudzanie. To substancja, która wpływa na gospodarkę lipidową. Niestety, jak większość preparatów odchudzających, nie zdziała cudów bez naszego wysiłku i intensywnej pracy.
Mitem jest na pewno informacja, że L-karnityna zażywana regularnie przed posiłkiem powoduje chudnięcie, nie zależnie od tego ile zjemy. Natomiast odpowiednia dieta oraz intensywny trening wspierany suplementami zawierającym L-karnitynę to szansa na zadowalające rezultaty w krótkim czasie. W skrócie jej działanie polega na skuteczniejszym transportowaniu substancji energetycznych do mięśni – są lepiej zużywane i nie odkładają się w formie tkanki tłuszczowej.
Co to jest L-karnityna? To związek chemiczny, zbudowany z metioniny i lizyny, na co dzień obecny zarówno w naszym organizmie, jak i spożywanym przez nas pożywieniu. Jednak jego małe stężenie ma nikły wpływ na przemianę tłuszczu. Dzienne zapotrzebowanie na L-karnitynę wynosi około 15 mg.