-L-karnitynę – poprawia efektywność organizmu i spalanie tkanki tłuszczowej.

Napój energetyczny – przed czy po treningu
Szeroka gama napojów energetycznych kusi, aby zastępować tradycyjną kawę napojem w puszce. Ma lepsze walory smakowe, skutecznie orzeźwia, można go wrzucić do torby treningowej. Ale w zasadzie – jakie ma właściwości i czy faktycznie działa?
W skład napoju energetyzującego wchodzi duża ilość kofeiny, ale także tauryna wpływająca na wzmożoną koncentrację i odporność na stres oraz spora ilość cukru i barwników, mających na celu uatrakcyjnienie smaku napoju. Jest to w zasadzie syntetyczna kawa. Badania naukowe wskazują jednak, że lepsza przyswajalność napoju skutkuje znacznym wzrostem wytrzymałości mięśni.
Na pytanie, kiedy pić napój energetyzujący, należy odpowiedzieć: to zależy. Jeśli chcemy zwiększyć swoją wydajność, koncentrację i energię przed treningiem – mamy odpowiedź. Kofeina wpływa także na szybszą redukcję tkanki tłuszczowej, a więc idealnie sprawdzi się w treningu odchudzającym. Kiedy natomiast chcemy zwiększyć swoją energię, możemy po niego sięgnąć w zasadzie zawsze. Kofeina przyspieszając metabolizm może również posiadać działanie antykataboliczne.